Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebari legate de o mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebari legate de o mostenire

Buna ziua. bunicii mei din partea tatalui,cu care nu am tinut legatura de multa vreme, au murit recent. tatal meu a murit in 2007,iar astazi am fost contactat de politie,care mi-a dat un nr de contact ,a unei persoane care era nepoata bunicii mele (fiica surorii bunicii),sa-mi spuna ca e a apelat la politie pentru a ma contacta.am sunat sa discut cu persoana respectiva, mi-a spus ca nu mai sunt alte rude in viata,si ca ea a mai fost pe la casa odata sau de doua ori pe saptamana pentru a o ingriji. mi-a spus ca ar vrea sa lase casa fiiului ei,si incepuse sa vorbeasca despre o despagubire si ca ar vrea sa ne intalnim. care sunt drepturile mele in momentul de fata? aceasta verisoara are dreptul la mostenire si daca da in ce proportie?
Tatal dvs era singurul copil al bunicilor?
raluk0207 a scris:

Tatal dvs era singurul copil al bunicilor?

buna ziua,nu. tatal meu mai avea doi frati,dar acestia sunt decedati si ei , si nu au avut copii . exista posibilitatea ca bunicii mei sa fi lasat testament sau vreun document,asta nu stiu sigur,ramane sa aflu cand ma voi intalni in persoana cu aceasta verisoara,doar ca voiam sa stiu la ce sa ma astept, ce drepturi poate pretinde aceasta verisoara.exista posibilitatea unui document prin care sa fi lasat acestei verisoare casa?,posibil sa fi fost in contact cu ea mai mult decat cu mine. insa daca acesta era cazul, nu cred ca mai eram eu contactat

bluehillday, utilizator
Buna ziua,
Legal, in acest moment, considerand ca nu exista testamente, mostenitori sunt copiii bunicilor, cei trei.
Cum toti trei sunt predecedati, atunci mostenitori sunt copiii acelor copii, nepotii DIRECTI ai bunicilor dumneavoastra.
Inteleg ca sunteti singura nepoata.
In aceste conditii sunteti singura mostenitoare.
mergeti la un notar care are biroul pe raza judecatoriei sub a carei acoperire au avut ultimul domiciliu bunicii si dezbateti succesiunile succesive.
Dupa aceia puteti dona sau vinde mostenirea cui doriti.
Acea nepoata de sora a bunicii NU ARE, LEGAL, NICIUN DREPT DE MOSTENIRE.
Daca buicii au facut un testament au putut lasa cel mult 1/2 din masa succesorala.
MERGETI URGENT ca sa nu se puna problema decaderii din drept conform art. 1103 C.Civ. sau mergeti la orice notar si formulati o declaratie de acceptare expresa a succesiunii.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Legal, in acest moment, considerand ca nu exista testamente, mostenitori sunt copiii bunicilor, cei trei.
Cum toti trei sunt predecedati, atunci mostenitori sunt copiii acelor copii, nepotii DIRECTI ai bunicilor dumneavoastra.
Inteleg ca sunteti singura nepoata.
In aceste conditii sunteti singura mostenitoare.
mergeti la un notar care are biroul pe raza judecatoriei sub a carei acoperire au avut ultimul domiciliu bunicii si dezbateti succesiunile succesive.
Dupa aceia puteti dona sau vinde mostenirea cui doriti.
Acea nepoata de sora a bunicii NU ARE, LEGAL, NICIUN DREPT DE MOSTENIRE.
Daca buicii au facut un testament au putut lasa cel mult 1/2 din masa succesorala.
MERGETI URGENT ca sa nu se puna problema decaderii din drept conform art. 1103 C.Civ. sau mergeti la orice notar si formulati o declaratie de acceptare expresa a succesiunii.

buna ziua. in primul rand multumesc pentru raspuns

Ati putea va rog sa-mi spuneti conditiile in care as putea fi decazut din drept? Am citit art.1103 din C.civ insa nu am inteles foarte multe. dupa cum am zis,eu nu stiam ca buncii mei au decedat pentru ca nu am tinut legatura de foarte multi ani din motive ce nu au sensul a fi mentionate. insa din ce am vorbit la telefon,cu nepoata de sora a bunicii, am inteles ca ultimul fiu,adica unchiul meu ar fi murit,si din motivul asta m-au sunat.,totodata nu stiu exact anul in care au murit bunicii si ultimul meu unchi,dar voi discuta dinou maine si voi afla. eu nu am cerut drepturile cat unchiul meu a fost in viata,desi aveam acest drept. cu toate acestea ,acum situatia este diferita. mai adaug ca eu nu am fost citat, sau anuntat de catre vreo entitate juridica niciodata ca mi se cuvine vreo mostenire. nu am cerut dreptul la mostenire pentru ca nu stiam ca am acest drept. alt frate nu am, iar verisori/alte rude din partea unui unchi stiu sigur ca nu am, dar din partea ultimului unchi decedat nu stiu prea multe , dar banuiesc ca nu. inca odata, presupunerea mea e ca bunicii mei nu au avut vreun testament, si ultimul unchi a murit recent, si din motivul asta am fost contactat de nepoata de sora a bunicii. ma voi prezenta la un notar asa cum m-ati sfatuit, insa ati putea sa-mi spuneti inca odata in ce conditii se pune problema decaderii din drept? tinand cont ca eu nu am fost anuntat, ca as putea mosteni ceva, sau ca ar trebui sa ma prezint undeva intr-un anumit termen. ar fi putut nepoata de sora sa ceara aceste drepturi la mostenire iar eu pentru ca nu m-am prezentat,desi nu am fost anuntat, sa fi pierdut dreptul la mostenire?

Multumesc.
bluehillday, utilizator