Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... bonificatie impozit venit microintreprinderi
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

bonificatie impozit venit microintreprinderi

Buna ziua !
"10% pentru firmele care platesc anticipat impozitul pe profit", asta se spune in Ordonanta de urgenta. Cum se aplica aceasta bonificatie si de catre cine ? Platim tot impozitul si primim ulterior bonificatia sau scadem direct din suma 10% si platim diferenta ?
Care este procedura ?
Multumesc
In ordonanta se specifica cm faceti: "(5) Contribuabilii care aplică prevederile alin. (1) - (4) determină impozitul pe profit/impozitul pe veniturile microîntreprinderilor de plată prin scăderea din impozitul datorat a bonificației calculate potrivit prezentului articol.". Deci declarati impozitul micro/profit aplicand bonificatia, iar daca aveti impozit profit, bonificatia o veti declara si in D101 pt 2020.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc !