Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... dupa somajul tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

dupa somajul tehnic

Dupa somajul tehnic, datorat coronavirusului, daca angajatorul considera ca nu mai poate continua cu toti angajatii, ii poate trimite pe ceilalti in somaj normal? Preavizul este obligatoriu si incepe neaparat dupa terminarea somajului tehnic? Asta ar insemna plata angajatului inca 15 zile lucratoare?
Multumesc!
Intr-adevar, daca angajatorul considera ca nu mai poate continua cu toti angajatii, ii poate trimite pe ceilalti in somaj normal .... Preavizul este obligat ... Decizia ICCJ nr. 8 din 8 decembrie 2014 - neacordarea preavizului cu durata minima prevazuta de art. 75 alin. (1) din Codul muncii, atrage nulitatea absoluta a masurii de concediere si a deciziei de concediere