Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorie in biroul de credite
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorie in biroul de credite

Buna ziua. Acum 9 ani iubitul meu a facut un credit la o banca, dar nu a achitat datoria. S-a judecat si a venit decizie la plata unei sume. Din cauza problemelor financiare a plecat din tara si nu a mai platit. Acum un sn s-a reintors in tara, s-a angajat, noi am facut cununia civila in martie dar executorul judecatoresc caruia i-a fost repartizat cazul l-a gasit si i-a trimis adresa ca i se vor pune proprire pe conturi. Intrebarile mele sunt? 1. Aceste datorii nu se prescriu? 2. Imi pot pune proprire si mie pe cont fiind sotia? Va multumesc.
Trebuie sa conteste poprirea in instnta in 15 zile de la constatarea, punerea popriri.
In instanta poate invoca chiar si presciptia datoriei ( aceasta, prescripria, nu o poate invoca judecatorul din oficiu, trebuie invocata de cel executat silit).
Discutati cu un avocat.
Imi puteti recomanda un avocat in domeniu in Constanta in domeniu? Va multumesc.
Nu se pot face recomandări pe site ( plus ca nu cunosc pe nimeni).
Aveti un buton pe care scrie "Consultanți"
Click pe el, mergeti la Avocați si legeti unul din judet.