Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Declaratie proprie raspundere
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Declaratie proprie raspundere

Buna ziua!
Locuiesc in Sibiu si as dori sa calatoresc pana in Cluj Napoca, la prietenul meu care are piciorul rupt si nu mai poate sa se deplaseze in afara locuintei. Mentionez ca locuieste singur.
Pe declaratie de proprie raspundere, ar trebui sa bifez motivul cu numarul 4. ("motive justificate, precum îngrijirea/ însoțirea unui minor/copilului, asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități ori deces al unui membru de familie") Exista posibilitatea de a primi amenda deoarece ma deplasez intre orase? Consider ca motivul meu este unul justificat, dar oare va fi de aceeasi parere si politia care verifica declaratiile?

Buna ziua,
Normal ar trebui sa fie suficienta declaratia.
Daca va trimite prietenul o poza/un scan cu actele medicale ar fi si mai bine.
Nu avem de unde stii noi cum o sa interpreteze politistul/politistii ce va opresc pe traseu ( daca va opresc) ceea ce ati scris in declaratie.
Puteti sa va deplasati dar sa aveti completata declaratia pe proprie raspundere
Atentie sa completati dedesubtul datei inclusiv ora pentru a preintampina situatia neplacuta sa fiti amendata

ynocentta a scris:

Atentie sa completati dedesubtul datei inclusiv ora pentru a preintampina situatia neplacuta sa fiti amendata

Asta de unde ați mai scos-o, se completează numai data.
Sunt unele cazuri in care au primit amenda pentru lipsa orei ( am citit legat de cateva pe net), cu toate ca in declaratie si ordonanta nu scrie nimic de asta.

Ionut.ion a scris:

Sunt unele cazuri in care au primit amenda pentru lipsa orei ( am citit legat de cateva pe net), cu toate ca in declaratie si ordonanta nu scrie nimic de asta.

E un exces de zel, noile formulare nu au astfel de cerințe. În alea vechi, de la început se vorbea și de intervalul orar, mai ales pt. cumpărături. Era și CNP. Au dispărut de mult.