Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] Proiecte ... Eu ma gandesc sa ma ofer voluntar pentru a duce ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Proiecte comunitare ce au nevoie de voluntari (atentie!, voluntari, nu donatori)

Eu ma gandesc sa ma ofer voluntar pentru a duce Sfânta Lumina Învierii în noaptea de Înviere în zonele Piata Romana si Piata Unirii

Sper sa fi postat bine în acest forum.

Dacă va fi nevoie de voluntari pentru aceste zone eu ma ofer voluntar în condițiile în care guvernul va accepta acest lucru.

Tot la fel si cu Sfintele Paste.

Am echipament corespunzător.Am masca de protecție, manusi și viziera asa cum au medicii de la spitalul Matei Bals.

Stie cineva cum se procedează?
Bisericile sunt închise si nu stiu cum se procedează.

Am văzut că unii polițiști si jandarmi se simt jigniți sa faca ei asa ceva.
Poate ca unii sunt atei si nu imi pare in regula.sa duca Sfânta Lumina la.oameni, la credincioși.
Inteleg sa degrevez un politist sau un jandarm de această obligație cetățenească comunitară în care nu crede sau pur si simplu nu vrea.

Consider ca, este dreptul lor să nu faca asa ceva daca se simt jigniți.
Nimeni nu trebuie sa duca Lumina Sfântă daca nu vrea.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am vrut să vă ajut, dar în afară numărul de la BOR nu am găsit nimic: 021.335.06.56, e pentru relații publice.

Cred că e târziu acum, probabil s-au organizat deja - adică așa mi s-ar părea normal. E deja joi.
Va multumesc!

La acest număr nu răspunde nimeni.
Am incercat pe undeva tot prin telefon dar au voluntari suficienți.

Eu credeam ca in noaptea de Înviere este nevoie de voluntari.
Oricum, eu am.oferta deschisă si daca exista vreo parohie în zona centrală care are nevoie de voluntari voi merge.