Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Discriminare varsta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Discriminare varsta

Am 40 de ani . Vor să angajeze doar la maxim 30. Pot sa ii dau in judecata ?
Discriminarea pe motivul varstei, in domeniul muncii, este interzisa conform legislatiei romanesti.
Art. 26, alin.1 din O.G. nr. 137 /2000 cu privire la prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare, prevede amenzi de la 1.000 lei la 30.000 lei (in cazul discriminarii care vizeaza o persoana fizica), respectiv de la 2.000 lei la 100.000 lei (in cazul discriminarii care vizeaza un grup de persoane sau o comunitate).

In acest caz:
- puteti sesiza CNCD - Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii
[ link extern ]

sau

- Persoana care se consideră discriminată poate formula în fața instanței de judecată o cerere pentru acordarea de despăgubiri și restabilirea situației anterioare discriminării sau anularea situației create prin discriminare, potrivit dreptului comun. Cererea este scutită de taxă judiciară de timbru și nu este condiționată de sesizarea Consiliului.

Termenul pentru introducerea cererii este de 3 ani și curge de la data săvârșirii faptei sau de la data la care persoana interesată putea să ia cunoștință de săvârșirea ei.