Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obligație fiu fata de parinte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obligație fiu fata de parinte

Bună ziua,
În cazul în care fiul este pensionat pe caz de boala în urma unui accident de munca și tatăl acum este bolnav psihic și nici nu se mai poate mișcă din pat, ce obligație de a-i purta de grija are fiul care este bolnav la rândul sau?
I l-au dat acasă de la spital deși era într-o stare deplorabila și acum nu poate avea grija de el....
Va mulțumesc anticipat!
Codul Civil la Art. 519. stabilește că „Întreținerea se datorează în ordinea următoare:

a) soții și foștii soți își datorează întreținere înaintea celorlalți obligați;
b) descendentul este obligat la întreținere înaintea ascendentului, iar dacă sunt mai mulți descendenți sau mai mulți ascendenți, cel în grad mai apropiat înaintea celui mai îndepărtat;
c) frații și surorile își datorează întreținere după părinți, însă înaintea bunicilor.”

Astfel, dacă handicapul fiului nu este de natură să împieteze în mod absolut executarea obligației legale de întreținere, descendentul (copilul) este obligat la întreținere în mod solidar (împreună) cu ceilalți frați (copii ai părintelui aflat în nevoie).
D-na, iertați-mă, dar tot nu înțeleg dacă este obligat sau nu sa îl îngrijească. Statul nu l-ar fi scos la pensie la 50 de ani dacă ar fi putut sa muncească. Dacă nu poate munci, cum ar putea sa îngrijească un bătrân imobilizat la pat? Nu îl poate ridica, spala, schimba...