Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme Credit Prima Casa sau nu ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme Credit Prima Casa sau nu ?

Va scriu in sperana unui raspuns:

Am accesat cu sotia un credit Prima Casa

- Am facut la notar un precontract pe care era notat Apartamentul (avea CF-ul lui) si un nr de parcare (parcarea era cota parte 1/60 dintr-un alt CF).
- Am depus actele la Banca a fost trimis la fond dosarul fiind aprobat la fond.
- A venit hartia de la fond prin curier doar ca pe hartia de la Fondul de garantare nu aparea parcarea era trecut doar apartamentul.,

- Am fost sfatuit de catre banca daca pot face 2 contracte si daca dezvoltatorul doreste, dezvoltatorul a fost deacord.

a.)Apartament si unul pe
b.)Parcare separat inturcat Fondul a trecut doar Apartamentul pe contractul de garantare. ,

- Am fost la notar am semnat impreuna cu Vanzatorul cele 2 contracte finale, vanzatorul fiind de acord sa treaca parcarea pe mine in CF, iar apartamentul ramnand cu ipoteca pe Banca/Fond.,
am achitat toate diferentele de pret, mai putin banii din partea bancii. Notarul mi-a spus ca va elibera in termen de 3 zile CF-ul pe mine ca sa-l dau la banca sa vireze banii la vanzator.

- Contractul pe Apartament
- Contractul pe Parcare (pe contractul de parcare este stipulat: Partile declaram ca pretul stabilit este de.. intrucat cumparatorii a achizitionat prin programul Prima Casa si apartamentul nr....,
situat la aceeasi adressa, parcarea nefiind inclusa in Contractul de Garantare pentru achizitia unei locuinte nr. (numarul contractului de garantare.)

- Am fost la banca, am predat Contractul Final de Apartament de la notar, am semnat actele, Am semnat Contractul, Asigurarile, etc.
- Banca Mi-a luat din contrul aferent costurile aferente Creditului: cele 3 rate de dobanda, Comision AEGRM Agenti, PAD, Comision Evaluator.

Astept acum CF-ul de la notar sa-l dau la banca sa transfere banii vanzatorului sa finalizez.

Problema e ca pe site-ul Fondului cand am dat sa vad la dosarul mai apar inca 2 modificari dupa ce am semnat contractul Final la banca:

Solicitare în completare la banca BANCA
Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM
Contract de garantare trimis la banca CURIER

Modificare în completare la banca BANCA
Modificare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM

O sa am probleme in acordarea creditului de catre banca?

Va multumesc.
gi-jane2, moderator
Incetati sa mai deschideti subiecte noi pe aceeasi tema, multumesc !
Ca idee, nu are cum sa stie nimeni daca va va da banca creditul sau nu.
gi-jane2, moderator