avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Paternitate copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Paternitate copil

Buna ziua. Am si eu o intrebare, am un copil din afara casatoriei, nu sunt si nu am fost casatorita. Copilul meu nu are tata in certificat, nu a fost recunoscut, tatal copilului fiind in inchisoare cand eu am nascut dar noi nu mai aveam o relatie de mult timp. Copilul are acum 2 ani jumate si el cand iese de la inchisoare vrea sa ceara recunoasterea copilului dar eu nu imi doresc acest lucru. Ce as putea face in situatia asta daca vreau sa raman doar eu in certificat ?
Daca va cheama in judecata si demonstreaza (test ADN de exemplu) ca este copilul lui biologic, nu aveti ce face.
Buna ziua,
NU aveti ce face.
Inca ceva.
E de preferat ca acel copil SA AIBA TATA!
E cumplit cand, la scoala, ceilalti il fac florar sau altele asemenea.
Copiii sunt tare rai intre ei asa caaaaaaaaaaaaaaaaaa!
Adica e mai bine să ai un tată infractor decât sã nu ai deloc.
Am trait sa o aud si pe asta.


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
NU aveti ce face.
Inca ceva.
E de preferat ca acel copil SA AIBA TATA!
E cumplit cand, la scoala, ceilalti il fac florar sau altele asemenea.
Copiii sunt tare rai intre ei asa caaaaaaaaaaaaaaaaaa!




Marya2019 a scris:

Adica e mai bine să ai un tată infractor decât sã nu ai deloc.
Am trait sa o aud si pe asta.


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
NU aveti ce face.
Inca ceva.
E de preferat ca acel copil SA AIBA TATA!
E cumplit cand, la scoala, ceilalti il fac florar sau altele asemenea.
Copiii sunt tare rai intre ei asa caaaaaaaaaaaaaaaaaa!





Da, pentru ca infractiunea savarsita poate sa nu aiba absolut nicio legatura cu drepturile parintesti.
De exemplu, ce relevanta are ca tatal a fost condamnat pentru....infractiuni economice, sa zicem, daca este un parinte extraordinar si are o relatie buna cu minorul?
Uneori, "infractorii" se dovedesc a fi tati mult mai implicati si protectori, decat multi altii cu cazierul curat.
Buna seara,

Optiunea tatalui, in sensul de a recunoaste minorul, in vederea determinarii filiatiei, poate imbraca forma unei declaratii, perfectate in fata notarului public, insa si in fata ofiterului de stare civila.

Nu-l puteti constrange, in sensul de a nu isi exprima manifestarea de vointa.

Recunoasterea minorului conceput intr-o relatie de concubinaj poate sa aiba loc oricand.

Pentru motivele sus invederate, anume executarea unei pedepse privative de libertate, precum si lipsa de implicare in procesul de crestere si educare , solicitati autoritate parinteasca exclusiva.

In baza acestei institutii, veti lua dumneavoastra deciziile majore din viata minorului.


O seara placuta,

av.Stoica Ioana.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Test adn Lilylili Lilylili Buna seara!am un copil din relatia anterioara ,care este pe numele meu ,nu l a recunoscut tatal .Si as dori sa stiu daca, il pot da in judecata doar sa faca ... (vezi toată discuția)
Problemă certificat de naștere: concubina nu a terminat divorțul, prin urmare copilul nostru e pe numele fostului ei soț. care sunt pașii pentru a-l trece pe numele meu? Daniel3232 Daniel3232 Buna seara. Am si eu o problema grava. De 1 an si jumatate iubita mea se afla in divort cu sotul ei. Ei au fost despartiti de mai mult timp. Intre timp noi am ... (vezi toată discuția)
Bună ziua am și eu o întrebare....am născut recent și în ... Melisweet93 Melisweet93 Bună ziua am și eu o întrebare....am născut recent și în certificatul copilului este trecut fostul soția tata de care încă nu am divorțat,se poate ... (vezi toată discuția)