Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Unde sa mai apelez pentru ajutor?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Unde sa mai apelez pentru ajutor?

Bună dimineața și vă rog să mă scuzați că vă deranjez cu o problema. Sunt o persoana serioasă și am handicap mediu auditiv și un copil de 10 ani, soțul meu suferă de inimă. Am rămas fără loc de munca și nu ne mai angajează nimeni avem nevoie de un ajutor financiar că eu am 60 lei pe luna și alocație copil. Am sunat la asistență socială să ne îndruma spre a a demara pentru ajutor social și au spus că nu se poate face nimic. Va rog să-mi spuneți unde să mai apelez? Mulțumesc mult și aștept un răspuns că sunt foarte disperată că nu mai am nimic.
La Primarie puteti apela pentru ajutor social, iar la AJOFM pentru cautarea unui loc de munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dacă boala de inima a soțului este într-un stadiu avansat, și are capacitatea de muncă pierdută total sau parțial, poate fi pensionat pe caz de boală.