Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Daca nu vreau sa divorțez,se desface căsătoria?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Daca nu vreau sa divorțez,se desface căsătoria?

Buna ziua.
Sunt căsătorită cu soțul meu din anul 2002.
Avem un băiat de 18 ani împliniți si este in clasa XI-a.
În anul 2016 soțul meu a obținut un credit ipotecar iar eu sunt garant ipotecar.
Pe actele casei suntem fiecare cu cote de 50%.
In iunie 2017 soțul meu a plecat în Irlanda să lucreze pentru a putea platii ratele la casă.
De câteva luni are pe altcineva și vrea să divorțăm.
Ce se întâmplă cu casa, creditul?
Baiatul ce pensie alimentara ia?
Daca nu vrea sa divorțez, ce se întâmplă,instanțele pronunța divorțul?
Avem un teren,as putea să îl vând până nu depune actele de divorț?
kladeland, utilizator
Pt a vinde terenul, daca e bun comun, aveti nevoie de imputernicire de la sot.
Daca omul vrea divortul, va divorta.. stiti vorba aia.. cu dragoste cu sila..
nici la dvs nu o vad, inteleg ca grija e mai mare pt casa si credit.
Veti imparti si casa si creditul.. daa vreti , ii lasati lui si casa si creditul.
Baiatul pt ca e major, poate cere singur pensie de intrteienre daca tatal nu intelege de buna voie ca trebuie sa intretian copilul. Daca nu se inteleg, va putea fi obligat sa plateasca 1/4 din venit.
Aveti pe acasa o dovada a cat castiga ?
Puteti cere divortul din vina lui exclusiva si puteti cere odata cu divortul, despagubiri.
Ar trebui sa mergeti la un avocat cu ce acte aveti pe acasa legate de proprietati si vedeti cum stati.
Divortul dvs va fi fara minori, e mai simplu.
Buna seara,
1. DA, daca unul din soti vrea divortul, chiar daca celalalt se opune, el se pronunta. Ar fi pacat sa va tarati prin instante mai mult decat e cazul si sa va spalati rufele murdare in public.
2. Copilul, fiind major, va trebui sa solicite de la tata o pensie de intretinere care va reprezenta cota legala stabilita de art. 529 C.Civ. E major asa ca trebuie sa ceara el. Are dreptul la aceasta pensie pana termina scoala si facultatea dar nu mai mult de 26 de ani!
3. La partaj va sfatuiesc sa chemati banca intervenient fortat pentru ca sentinta instantei sa-i fie opozabila. Cereti apartamentul, platiti domnului cota lui ca sulta si platiti in continuare ratele singura sau ii lasati lui casa si va cereti banii ce reprezinta cota dumneavoastra si va gasiti alta casa.
4. Vinderea terenului se poate face cu acordul SCRIS al sotului fiind bun comun. Daca este bunul dumneavoastra propriu atunci faceti ce vreti cu el!