Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Drepturi coproprietat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Drepturi coproprietat

Detin 10 % din apartamentul mamei , prin contract vanzare cumparare si am depus si eu adeziune la asociatia de proprietari din blocul in care locuiesc . Presedintele blocului nu vrea sa imi aprobe cererea de adeziune ,pe motiv ca proprietarul de drept este deja membru in asociatie , dar nici nu ma lasa sa am drept de veto in adunarile generale . Am dreptul ca coproprietar cu doar 10% din imobil sa detin calitate de membru in asociatia de proprietari ? In caz de vot in favoarea mea ca reprezentant in Comitetul Executiv al blocului am dreptul sa detin vreo functie?
Conform disp L nr 196/2018 locatarii din condominii au dreptul -nu obligatia sa incheie acord de asociere cu asociatia de proprietari situatie in care obtin calitatea de membru proprietar care le confera dreptul sa voteze in adunarea generala sa fie ales in structurile de reprezentare ale asociatiei de proprietari
Legiuitorul a prevazut fara echivoc L nr 196/2018
Articolul 49
a)fiecare proprietar, membru al asociaţiei, are dreptul la un vot pentru unitatea sa de proprietateimobiliară;

In situatia expusa aveti dreptul sa participati la adunarile generale in baza delegatiei incheiate in favoarea dv de catre mama dv
Neavand calitatea de membru proprietar nu puteti accede la functii de reprezentare in echipa manageriala a asociatiei de proprietari