Forum Discuţii juridice Executare silită Popriri instituite de BEJ - retinere in baza OUG ...
Discuție deschisă în Executare silită

Popriri instituite de BEJ - retinere in baza OUG 53/2020?

Avand in vedere ca actul normativ nu face distinctie, in baza OUG 53/2020, ca angajatori retinem popririle instituite de BEJ?

Art. IV

(1)Sumele reprezentând indemnizaţiile prevăzute la art. XI alin. (1) şi la art. XV alin. (1), (11), (2) şi (4) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 30/2020 pentru modificarea şi completarea unor acte normative, precum şi pentru stabilirea unor măsuri în domeniul protecţiei sociale în contextul situaţiei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cu modificările aduse prin prezenta ordonanţă de urgenţă, nu sunt supuse executării silite prin poprire pe durata acordării lor, indiferent de bugetul din care se suportă.
(2)Măsurile de suspendare prevăzute la alin. (1) încetează la 60 de zile de la data încetării stării de urgenţă.
Nu retineti popririle instituite de BEJ.
Urmeaza sa dati curs conform ordonantei, dupa 60 de zile de la incetarea starii de urgenta.