Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Somaj tehnic

Persoanele cu handicap aflate in somaj tehnic nu mai au scutire de la plata impozitului? In urma calculului angajatorul a retinut pe langa contributia la CAS, sanatate si impozitul de 10%. Este legal ?
Se aplica scutirea si la somaj tehnic. Este o greseala de soft datorata grabei si situatiei speciale.

Semnalati greseala si se va rezolva. Sigur, nu este rea intentie.

Potrivit OUG 48/2020, nu se acorda facilitati fiscale pentru indemnizatiile de somaj tehnic:
Art. II
(1) Prin derogare de la prevederile art. 60, 1381 şi 154 alin. (1) lit. r) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, pe perioada stării de urgenţă instituite prin decret emis de Preşedintele României, pentru indemnizaţiile prevăzute la art. XI alin. (1) şi art. XV din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 30/2020 pentru modificarea şi completarea unor acte normative, precum şi pentru stabilirea unor măsuri în domeniul protecţiei sociale în contextul situaţiei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, cu modificările şi completările ulterioare, şi la art. 3 din Legea nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere părinţilor pentru supravegherea copiilor, în situaţia închiderii temporare a unităţilor de învăţământ, cu modificările şi completările ulterioare, suportate din bugetul asigurărilor pentru şomaj, respectiv din bugetul de stat, nu se acordă facilităţi fiscale.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică indemnizaţiilor acordate din bugetul de asigurări pentru şomaj sau bugetul de stat începând cu luna aprilie 2020.