Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cheltuieli contract de închiriere persoană fizică
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cheltuieli contract de închiriere persoană fizică

Este obligat chiriașul să suporte o parte din cheltuielile cu reparația centralei,instalației electrice etc
Buna ziua!
De regulă, acestea fac parte din categoria reparațiilor necesare de care locatorul trebuie să se ocupe, chiriasul nu poate fi obligat la repararea acestora.
Art. 1.788. – (1) Locatorul este obligat să efectueze toate reparaţiile care sunt necesare pentru a menţine bunul în stare corespunzătoare de întrebuinţare pe toată durata locaţiunii conform destinaţiei stabilite potrivit art.1.799.
(2) Sunt în sarcina locatarului reparaţiile locative, a căror necesitate rezultă din folosinţa obişnuită a bunului.
(3) Dacă, după încheierea contractului, se iveşte nevoia unor reparaţii care sunt în sarcina locatorului, iar acesta din urmă, deşi încunoştinţat, nu începe să ia de îndată măsurile necesare, reparaţiile pot fi făcute de locatar. În acest caz, locatorul este dator să restituie, în afara sumelor avansate de locatar, dobânzi socotite de la data efectuării cheltuielilor.
(4) În caz de urgenţă, locatarul poate înştiinţa pe locator şi după începerea reparaţiilor, dobânzile la sumele avansate neputând curge decât de la data înştiinţării.