Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract închiriere. Degradarea bunurilor. Sarcina ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract închiriere. Degradarea bunurilor. Sarcina reparației.

In calitate de chirias trebuie sa platesc repararea frigiderului daca acesta s.a degradat nefiind provocat de catre mine? Sau este datoria proprietarului?
Trebuie sa cititi clauzele contractuale.
Si daca in contract nu sunt mentionate clauze referitoare la bunuri si doar faptul ca cheltuielile sunt suportate de chirias pt degradari de bunurilor sau instalatilor provocate numai din cauza chiriasului?ce masuri se pot lua? Va multumesc
Art. 1.788. -
(1) Locatorul este obligat să efectueze toate reparațiile care sunt necesare pentru a menține bunul în stare corespunzătoare de întrebuințare pe toată durata locațiunii, conform destinației stabilite potrivit art. 1.799
(2) Sunt în sarcina locatarului reparațiile locative, a căror necesitate rezultă din folosința obișnuită a bunului
(3) Dacă, după încheierea contractului, se ivește nevoia unor reparații care sunt în sarcina locatorului, iar acesta din urmă, deși încunoștințat, nu începe să ia de îndată măsurile necesare, reparațiile pot fi făcute de locatar. În acest caz, locatorul este dator să plătească, în afara sumelor avansate de locatar, dobânzi socotite de la data efectuării cheltuielilor
Sa inteleg ca repararea electrocasnicului revine in sarcina chiriasului indiferent daca el a produs sau nu degradare. Va multumesc!
Ce intelegeti prin „s-a degradat”, ce defect are frigiderul? Dacă s-a stricat motorul, reparatia cade in sarcina proprietarului, daca nu mai are freon, reparatia cade in sarcina chiriasului