Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Recuperare avans achizitionare autoturism
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Recuperare avans achizitionare autoturism

Buna ziua, am dat avansul pentru achizitionarea unui autoturism dar inainte de a incepe aceasta pandemie, intre timp m-am razgandit avand in vedere aceasta situatie neprevazuta nestiind ce ne asteapta cu locurile de munca. Firma cu care am incheiat contractul inca are inchisa fabrica unde produc masini si totodata ne duce cu vorba, ba intr-o saptamana, ba pe 15mai. Cum pot recupera acesti bani avand in vedere aceasta situatie de urgenta?
Buna ziua,

In primul rand sunt de clarificat urmatoarele aspecte:
1. este vorba de o masina noua? - asa am inteles din situatia de fapt prezentata de dumneavoastra.
2. care este termenul de livrare a autoturismului? credeti ca firma nu va putea sa respecte acest termen ca urmare a pandemiei? acest aspect este important din ce punct de vedere, daca firma nu respecta termenul de livrare a autoriturismului se poate solicita rezolutiunea contractului si restituirea avansului platit.
3. este de analizat contractul in baza caruia ati achitat avansul.

Dupa analizarea acestor aspecte se poate stabili o strategie.

O zi buna,
Av. Jasmine Oancea
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Trebuie studiat contractul pentru a vedea dacă aveți șanse să obțineți rezoluțiunea cu repunerea părților în situația anterioară (restituire avans).
Ați putea porni cu o somație prin avocat!