Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... valabilitatea documentelor pe perioada starii de ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

valabilitatea documentelor pe perioada starii de urgenta si imediat dupa

Buna ziua,

Extras de pe pagina drpciv.ro :

<<<
In conformitate cu prevederile art.14 din Decretul Președintelui României nr. 195 din data de 16 martie 2020 privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, se menține valabilitatea documentelor eliberate de autoritățile publice care expira pe perioada stării de urgență.

În acest context, documentele eliberate de serviciile publice comunitare regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor teritoriale, respectiv: permisele de conducere, autorizațiile de circulație provizorie precum și dovezile înlocuitoare ale certificatelor de înmatriculare și permiselor de conducere care vor expira pe perioada stării de urgență vor fi considerate valabile pe întreg teritoriul României, până la încetarea stării de urgență.

Cererile de preschimbare pot fi depuse într-un termen de 90 de zile de la data încetării stării de urgență – conform dispozițiilor art.12 alin.(1) din Ordonanța Militară nr.3 din 24.03.2020.
>>>

Sunt foarte clare urmatoarele detalii :
- vehicul cu autorizatie de circulatie temporara (numere rosii) a carui valabilitate expira *in timpul* perioadei starii de urgenta isi prelungeste valabilitatea pana la incetarea starii de urgenta
- se accepta cererile de preschimbare a acestor acte timp de 90 zile dupa incetarea starii de urgenta

Dar, nici unul din acestea nu inseamna ca in prima zi dupa incetarea starii de urgenta, actul de inmatriculare temporara (expirat de-acum undeva in timpul perioadei starii de urgenta) imi va mai da dreptul de circulatie pentru un timp, pana sa definitivez inmatricularea.

La prima citire ar fi insemnat ca 90 zile dupa incetarea starii de urgenta, eu voi putea folosi actul respectiv asa cum este. Dar asta cred ca este o asteptare falsa. Se poate sa fie nevoie sa ma prezint pentru a primi un nou act, la fel ca vechiul doar cu datele modificate / extinse.

Va rog clarificati,

Multumesc
mvaduva, utilizator
Decretul Președintelui României nr. 195 din data de 16 martie 2020 nu mai este in vigoare.

Decretul 240/2020
art. 18
Se menține valabilitatea documentelor eliberate de autoritățile publice care expiră pe durata stării de urgență.
Art. 12. – (1) Documentele care expiră pe perioada stării de urgență, eliberate de autoritățile publice, pot fi preschimbate într-un termen de 90 de zile de la data încetării stării de urgență.

Ordonanță militara 2