avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate ataca donația?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate ataca donația?

Bună ziua, mătușa mea mi-a donat casa mie printr-un act de donație cu uzu fruct, după ce băiatul și soțul ia decedat
Ea ne mai având nepoți de la copil
Da ea are o sora și soțul iei care a decetadat are și el o sora
Casa e bun propriu cumpărată de iei amândoi
Poate sa atace actul sora ei sau a lui?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:52, 26 Aprilie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Singurii care pot solicita reductiunea donațiilor sunt moștenitorii rezervatari: părinții, soțul si descendenții donatorului.
Celelalte rude nu ai nicio legatura.
Cu toate acestea, se poate invoca lipsa discernământului mătușii, indiferent de natura actului juridic.
Buna ziua,

Daca unchiul dvs. a decedat ultimul, atunci mostenirea ramasa dupa acesta (jumatate din casa), trebuia impartita in mod egal intre matusa (in calitate de sotie supravietuitoare) si sora unchiului.

Art. 972 din Codul civil

(1) Cota soțului supraviețuitor este de:
- jumătate din moștenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenți privilegiați, fie numai cu colaterali privilegiați ai defunctului;

Colateralii privilegiati sunt fratii si surorile defunctului, precum si descendentii acestora, pana la al patrulea grad inclusiv cu defunctul.

In aceste conditii, sora decedatului ar putea solicita anularea partiala a certificatului de mostenitor intrucat certificatul a fost emis cu incalcarea dreptului sau de mostenire si anularea partiala a actelor subsecvente acestuia, in speta, a contractul de donatie.
Anularea poate fi solicitata doar cu privire la cota de mostenire la care era indreptatita sora unchiului.



Ultima modificare: Vineri, 24 Aprilie 2020
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Da dar mătușa a dezbătut succesiunea după amândoi și a intrat singura în bun propriu
Și a trecut aproape 5 ani de când a dezbătut succesiunea și 2 ani de când mia făcut donația
Ultima modificare: Duminică, 26 Aprilie 2020
Marrian, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunteti in siguranta.
Mulțumesc

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire hotnog_ionut hotnog_ionut o matusa a mea a fost casatorita cu un cetatean. nu au avut copii. eu sunt nepot de gradul 1 a matusii. aceasta a avut pe rol 4 ha de teren arabil. matusa mea ... (vezi toată discuția)
Succesiune- mod impartire bunuri MIV MIV Cum se impart bunurile dobandite in timpul casatoriei daca nu avem copii, iar sotul decedat are o sora fara copii si ambii parinti , adika socrii mei, in ... (vezi toată discuția)
Soțul mătușii mele a decedat în urma ei. am drept de moștenire la imobilul în care au locuit aproximativ 23 de ani? unchiul are doi copii din căsătoria anterioară moulinrouge moulinrouge Buna ziua! Matusa mea a decedat in urma cu 6 luni. Ea a fost casatorita cu unchiul meu, timp de 15 ani. In acest timp, ei au locuit impreuna in apartamentul ... (vezi toată discuția)