Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate ataca donația?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate ataca donația?

Bună ziua, mătușa mea mi-a donat casa mie printr-un act de donație cu uzu fruct, după ce băiatul și soțul ia decedat
Ea ne mai având nepoți de la copil
Da ea are o sora și soțul iei care a decetadat are și el o sora
Casa e bun propriu cumpărată de iei amândoi
Poate sa atace actul sora ei sau a lui?
Singurii care pot solicita reductiunea donațiilor sunt moștenitorii rezervatari: părinții, soțul si descendenții donatorului.
Celelalte rude nu ai nicio legatura.
Cu toate acestea, se poate invoca lipsa discernământului mătușii, indiferent de natura actului juridic.
Buna ziua,

Daca unchiul dvs. a decedat ultimul, atunci mostenirea ramasa dupa acesta (jumatate din casa), trebuia impartita in mod egal intre matusa (in calitate de sotie supravietuitoare) si sora unchiului.

Art. 972 din Codul civil

(1) Cota soțului supraviețuitor este de:
- jumătate din moștenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenți privilegiați, fie numai cu colaterali privilegiați ai defunctului;

Colateralii privilegiati sunt fratii si surorile defunctului, precum si descendentii acestora, pana la al patrulea grad inclusiv cu defunctul.

In aceste conditii, sora decedatului ar putea solicita anularea partiala a certificatului de mostenitor intrucat certificatul a fost emis cu incalcarea dreptului sau de mostenire si anularea partiala a actelor subsecvente acestuia, in speta, a contractul de donatie.
Anularea poate fi solicitata doar cu privire la cota de mostenire la care era indreptatita sora unchiului.

Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Da dar mătușa a dezbătut succesiunea după amândoi și a intrat singura în bun propriu
Și a trecut aproape 5 ani de când a dezbătut succesiunea și 2 ani de când mia făcut donația
Marrian, utilizator
Sunteti in siguranta.
Mulțumesc