avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Despre administrator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Despre administrator

Dacă administratorul și cu președintele blocului nu vor sa iti arate anumite facturi cei de facut???
Cel mai recent răspuns: PFAIT , utilizator 13:33, 20 Iulie 2022
pentru inceput discutati cu cenzorul, apoi puteti face o reclamatie la primarie, care are un birou ce se ocupa cu asociatiile de proprietari. lasati sa treaca starea de urgenta
Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatieid e proprietari este presedintele de asociatie
Administratorul de imobil este angajatul asociatieid e proprietari cu limita de competenta executionala dispozitii in vigoare,hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Administratorul de imobil nu are obligatia sa va prezinte documentele asociatiei de proprietari
Cenzorul nu are obligatia sa prezinte proprietarilor documentele asociatiei de proprietari
Cenzorul detine o responsabilitate speciala strict de verificare periodica sau ori de cate ori este necesar si vizare pentru legalitate a documentelor asociatiei de proprietari
Daca nu puteti solutiona la nivelul asociatiei de proprietari puteti sesiza oficial serviciul specializat din primarie
la mine in bloc nu exista censor.
ce pot face?
Puteati sa mai scrieti cateva randuri, pentru a intelege ce vreti si a va raspunde corect.
Daca asociatia de proprietari este constituita doar pe blocul dvs., problema este destul de grava, dar daca as. prop. are in componenta mai multe blocuri, nu este necesar ca fiecare bloc sa aiba cenzor sau comisie de cenzori - intelegeti?
Veniti cu amanunte. Cand ati participat ultima data la o Adunare Generala a as. prop. - nu ati discutat si acest aspect?
Nu am discutat acest aspect pentru ca de anul asta am devenit poprietara.
Asociatia este constistuita doar pentru blocul in care stau eu.
pe lista de plata nu apare numele nici unui censor.
la reparatii se dau bani in fiecare luna, luna asta tb sa platesc 80 lei fond de reparatii.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iulie 2022
PFAIT, utilizator

Alte discuții în legătură

Sunt membru al unei asociatii de proprietari. din 2011 presedintele ... MihaiPaul56 MihaiPaul56 Sunt membru al unei asociatii de proprietari. Din 2011 presedintele asociatiei(in 2011 a fost reales) pana in prezent nu a organizat sedinte ale adunarii ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva asociatiei de proprietari si firma de administratie Carolina Roza Carolina Roza Buna ziua. Ma numesc Carolina Vasile si locuiesc intr-un bloc in centrul Bucurestiului de aproximativ 3 ani. In aceasta perioada am constatat anumite nereguli ... (vezi toată discuția)
Adeverinta administrator de bloc eump93 eump93 Buna seara! Acum o săptămâna și jumătate am fost inundata in urma precipitațiilor abundente, deși stau la etajul 3 din 10. Am asigurare, am întocmit ... (vezi toată discuția)