Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sunt membru al unei asociatii de proprietari. Din 2011 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sunt membru al unei asociatii de proprietari. Din 2011 presedintele ...

Sunt membru al unei asociatii de proprietari. Din 2011 presedintele asociatiei(in 2011 a fost reales) pana in prezent nu a organizat sedinte ale adunarii generale. In acelasi timp el si-a arogat functia de administrator si cenzor , impreuna cu cea de presedinte. Stiu ca toate aceste incalca cu prisosinta legea. In ultima adunare generala organizata de un grup de initiativa a iesit scandal astfel incat nu am putut realiza nimic. Va intreb ce alte posibilitati avem sa aducem situatia prezenta la normal (legal).
~ Conținut șters la cerere ~
București sector 5.
~ Conținut șters la cerere ~
Pentru ca activitatea intr- o asociatie de proprietari sa se desfasoare in limite legale,obligatoriu membrii echipei manageriale trebuie sa stapaneasca dispozitiile in domeniu
In cadrul asociatiei de proprietari exista persoane cu competenta decizionala si altele executionala
Totodata ,in cuprinsul disp L nr 196/2018 legiuitorul a impus condirii stricte pentru numirea,alegerea de persoane care sa execrcite responsabilitati in numele si in beneficiul asociatiei si a membrilor proprietari
In acelasi timp el si-a arogat functia de administrator si cenzor , impreuna cu cea de presedinte.

Atat timp cat presedintele de asociatie este factor decizional,nu poate concomitent in cadrul aceleiasi asociatii de proprietari sa exrcite si responsabilitatea de administrator de imobil=este situatia evidenta de incompatibilitate
Mai mult exercitarea atriburiilor aferente calitatii de cenzor ,legal poate fi desfasurata numai de catre persoane cu studii de specialitate
Responsabilitatea cenzorului este una speciala,cu functie de control,verificare si vizare pentru legalitate a documentelor asociatiei de proprietari
Este evident situatie de incompatibilitate ca aceiasi persoana sa exercite concomitent in aceiasi asociatie de proprietari,atat responsabilitatea de reprezentant legal=presedinte de asociatie,de administrator si de cenzor
Practic acesta decide ca presedinte,executa ca adiministrator si verifica ca cenzor=aspect total interzis de dispozitiile in vigoare
Initia sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumarea asociatii de proprietari din primaria teritoriala
Totodata,in temeiul disp L nr 196/2018 aveti dreptul sa convocati adunare generala in care sa prezentati participantilor situatia din asociatie si prevederile legale in vigoare care aloca competente distincte presedintelui de asociatie,
administratorului de imobil si cenzorului si in special ca aceste responsabilitati nu pot fi exercitate concomitent de catre o sngura persoana in cadrul asociatiei de proprietari
ynocentta, utilizator