Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plangere impotriva asociatiei de proprietari si firma ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plangere impotriva asociatiei de proprietari si firma de administratie

Buna ziua. Ma numesc Carolina Vasile si locuiesc intr-un bloc in centrul Bucurestiului de aproximativ 3 ani. In aceasta perioada am constatat anumite nereguli facute de catre Asociatia de proprietari a blocului si a firmei de administratie. Blocul meu are centrala proprie pe gaz , iar costurile de intretinere sunt foarte mari, mai exact, pentru un apartament de 44 m / patrati, o singura persoana , platesc 650 ron pe luna , iarna. Este enorm. In al doilea rand , nu pot lua legatura cu firma de administratie, decat prin telefon si nu-mi rezolva nici o solicitare. Va rog sa ma ajutati, sa-mi spuneti cum pot face un control legal, cui trebuie sa ma dresez, carei institutii. Multumesc
Puteti solicita explicații scrise si sa contestati cotele de întreținere la președintele asociației care trebuie să va raspunda in scris.
Aveti dreptul de a cere xerox dupa facturi si alte acte prin cerere separată.
Sa luati număr de înregistrare pentru ca este posibil ca numai prin justiție sa rezolvați problema.
Judecata se va face cu asociația si nu cu firma de administrare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1-Administartorul de imobil este angajatul asociatieid e proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
2-Raporturile in cadrul imobilelor de locuit in comun constituite in asociatii de proprietari se desfasoara intre proprietari si reprezentant legal asociatie=presedintele de asociatie
Daca aveti necalritati,nemultumiri fata de prestatia administartorului de imobil,initial sesizati presedintele de asociatie care detin autoritatea si obligatia legal impusa de a raspunde sesizarilor proprietarilor
3-Referito la control asupta asociatieid e proprietari-initial incercati sa clarificati aspectele care va suscita interesul direct cu presedinteled e asociatie
Daca la nivelul asociatiei de proprietari nu puteti solutiona amiabil,puteti sesiza oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala
4-Pentru verificare a documentelor asociatiei de proprietari,puteti face solicitare initial cenzorului/comisiei de cenzori
Daca la nivelul imobilului de locuit in comun nu solutionati amiabil,aveti dreptul sa contractati in nume propriu expertiza financiar contabila prin persoana autorizata CECCAR
Aveti repartitoare sau sunteti la pausal?
repartitoare
Este inexplicabil.