Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea după frate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea după frate

Dacă fratele tatei a decedat iar defunctul nu a avut descendenți și nici părinți în viața sau soție fiind divorțat ,ce drept la moștenire are tata care este în viața și care are doi copii,pe mine și pe fratele meu..Cine și cum vine la dezbaterea succesiunii.Avem și noi nepoții dreptul la o cotă din moștenire?Va mulțumesc.
Cristian Racaceanu, utilizator
Daca tatal este singurul frate, mosteneste intreaga masa succesorala. Dvs, nepotii, nu mosteniti nimic.
Dacă fratele defunctului este unicul mostenitor, acesta va mosteni tot ce a apartinut defunctului, iar bunurile respective vor intra in patrimoniul sau, iar acestea la rândul lor, la momentul dezbaterii succesiunii după acesta vor fi mostenite de cei doi descendentii in cote egale.
Dacă divortul nu este finalizat în sensul in care nu exista o hotarare judecătorească de divort definitiva, sotia supravietuitoare va mosteni in concurs cu fratele defunctului.
Avocat Popescu Radu Cătălin, Avocat