Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Branșament Apa
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Branșament Apa

Buna ziua,

Am făcut o solicitare de branșament la compania de apa din oraș, in urma verificărilor lor mi-au spus ca prin fata terenului meu trece o conducta de apa privată (extindere la rețeaua publica) executata de un vecin și ca îmi trebuie acordul acelui vecin pentru branșament. Doar ca acel vecin mi-a solicitat 6.000lei pentru acordul notarial.
I-am spus vecinului ca este îngrozitor de mult doar pentru un acord, in condițiile in care (din auzite) alți vecini din zona au plătit la jumătate. I-am solicitat sa-mi prezinte devizul lucrării..iar dacă lucrurile stau așa, atunci voi plății. Am fost refuzat!
M-am întors către compania de apa doar ca și ei mi-au spus ca fără acord nu ma pot branșa, le-am solicitat ai lor sa-mi pună devizul la dispoziție sau sa calculeze ei costul branșării dar am fost refuzat!
Ce este de făcut in acest caz!? Mulțumesc
Dl. Atena, utilizator
Initiati solutionarea prin procedura medierii. Poate in aceste fel va fi intelegator! Faceti un acord de mediere si prin care va da dreptul sa va legati la bransamentul sau reteaua proprietate. Daca nu doreste sa intre in mediere, care va poate rezolva situatia mult mai repede si cu costuri mici, faceti o actiune in instanta. Va decide instanta cu costurile respective.