Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... concedi pentru parinti cu copii sub 12 anii
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

concedi pentru parinti cu copii sub 12 anii

copii cu virsta de 2 v3 ani ce nu merg la gradinita au stat cu bunici inaite de covit 19 .....parinti nu beneficiaza de legea din 21 03 2020 de ce ???? cred ca suntem multi care nu au cu cine lasa aceasta categorie de copii!!
iulianbica03@gemail.com, utilizator
Buna ziua,
De prevederile Legii 19/2020 beneficiaza parintii ai caror copii sunt inscrisi in unitati de invatamant scolar sau prescolar, care au fost inchise datorita conditiilor prevazute in lege.
Asadar acei parinti ai caror copii nu au frecventat aceste unitati de invatamant nu au cum sa fie afectati de inchiderea lor, deci nici nu vor beneficia de aceasta indemnizatie.