Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj locuinta

Buna ziua,
Eu si concubinul meu avem mai multe proprietati. Pe numele lui figureaza un apartament si o masina, iar pe numele meu o garsoniera. Toate bunurile sunt comune. Garsoniera a fost achizitionata acum 5 ani, iar apartamentul anul trecut. Stam in concubinaj de aproape 15 ani. Exista o lege a concubinajului prin care putem partaja bunurile? Multumesc!
Fiecare este proprietar pe ceea ce are acte.
Va multumesc pentru raspuns! Daca el nu vrea sa evacueze garsoniera, ce proceduri ar trebui sa urmez? Multumesc!
Trebuie sa intentati la Judecatoria din sectorul in care se afla garsoniera o actiune in evacuare, precedata desigur de o notificare!
Buna ziua,
Nu exista o lege a concubinajului asa ca fiecare este proprietar DEPLIN pe bunurile pe care are acte.
Pentru evacuare solicitati aceasta prin instanta.
Ca sa scurtati termenele apelati initial la un executor care sa-i transmita o notifiocare.
ATENTIE, in perioada starii de urgenta nu se pot face evacuari!