Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj locuinta

Buna ziua,
Eu si concubinul meu avem mai multe proprietati. Pe numele lui figureaza un apartament si o masina, iar pe numele meu o garsoniera. Toate bunurile sunt comune. Garsoniera a fost achizitionata acum 5 ani, iar apartamentul anul trecut. Stam in concubinaj de aproape 15 ani. Exista o lege a concubinajului prin care putem partaja bunurile? Multumesc!
Toate bunurile sunt comune.

in ce sens sunt comune? ati cumparat pe cote parti ? In acest caz, da puteti face partaj. Daca nu, fiecare are in proprietate ce are pe act.
Buna ziua,

Uzati de procedura speciala privind evacuarea, in prealabil, trimiteti o notificare, prin avocat. in baza art. 1039 din Codul civil.
CAPITOLUL II
Procedura de evacuare

Art. 1039

Evacuarea voluntară

(1) Dacă locatarul sau ocupantul care a fost notificat în condiţiile prezentului titlu a părăsit imobilul, locatorul sau proprietarul poate intra în posesia acestuia, de drept, fără nicio procedură judiciară de evacuare. În caz contrar, sunt incidente dispoziţiile prezentului capitol.

(2) Se prezumă că imobilul este părăsit în caz de încetare a activităţii economice ori de încetare a folosirii imobilului de către locatar sau ocupant ori de către persoanele aflate sub controlul lor, precum şi în cazul returnării cheilor imobilului, ridicării echipamentelor, mărfurilor sau altor bunuri mobile din imobil.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat