Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Renunțare vacanță din cauza COVID-19
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Renunțare vacanță din cauza COVID-19

Bună ziua,
Ca multe persoane ne-am făcut o rezervare pt o vacanță în acest an. Vacanța urma să aibă loc începând cu 15 iunie, all inclusiv, în Turcia și am plătit-o integral cu mult timp înainte. Termenul limită fiind pe 14 mai, la fel cu cel pentru o posibilă renunțare. Bineînțeles că dorim să renunțăm din cauza virusului. Plus că nu avem cum să ajungem acolo nici dacă vrem, fiind toate zborurile anulate. Către Turcia, fiind țară non UE, oricum nu cred că se va da drumul nici pe 15 iunie. Am făcut și o asigurare per familie. Întrebarea mea este, cum să facem să ne luăm banii înapoi? Ei spun că nu e vina lor că a venit virusul și că nu ne pot da decât o f mică parte din bani... Asta pt că am plătit integral cu f mult timp înainte dar și aia sub formă de voucher pt că nu mai au bani. Nici nu mă gândesc să accept voucher și nici vina mea nu este că a venit virusul. Nu am cum să merg nici să vreau. Cum să abordez situația cel mai bine? Vă rog, orice sfat. Se apropie perioada limită și tb să facem ceva până nu mai putem primi absolut nimic. Mulțumesc
Vedeți ce prevederi contractuale aveti in contract.
De.principiu, daca ati avea asigurate condiții bune de zbor ati putea ajunge în vacanță.
Însă...imi dau seama ca nu ar fi chiar vacanta la care ati visat...

Depinde si hotelul din Turcia daca asigura condiții si daca va fi deschis.

Poate va ajuta si acest link:
[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ideea este că scrie clar atât în asigurare cât și în contractul cu agenția că nu primim banii în condiții de forță majoră, calamități etc. Pt că nu tine de ei... Vă dați seama că nu mă pot risca să merg acolo și cu copilul. Plus că am fi fost 4 familii și toți se retrag.... Îmi este teama dacă merg și se închid granițe ca nu mă pot întoarce pt că nu este țară din UE... De covid nu prea mi-e frică sincer... Eu vreau să știu dacă în aceste condiții ei îmi pot da banii sau pot rămâne cu banii dați. Practic nu e vina mea și sunt banii mei... Ei nu au cheltuit nimic cu mine încă... Mă retrag în timp util. Pot face ceva pe cale legală dacă refuză să îmi returneze banii? Măcar 50% din ei și nu sub forma de voucher
Scrie in contract si in ce conditii si in ce cuantum se restituie o parte din bani.
Dacă nu aveti teama de coronavirus si va asigura condiții bune de transport poate ca ar trebuinsa mergeți.
Nu cred ca se vor închide granițele daca veti pleca.

Pentru a va judeca cu ei si a câștiga procesul ar trebui să nu aveti cursa către Turcia.
Ati putea încerc a un proces si daca veti avea dovezi certe ca ati mers la aeroport dar nu v-ați putut imbarca.
Este însă un proces dificil si riscant.
Sau ati castiga tot sau ati pierde mai mulți bani decat în cazul în care nu ati face nimic.

Dacă ați vrea proces ar trebui să căutați vreo 30 de persoane care să vrea sa se judece si sa va căutați un avocat care sa se ocupe de toate cazurile.
In acest fel.costul.cu avocatul ar fi mai redus pentru toți.
După logica mea avocatul ar putea sa ia de la 30 de.persoane o sumă rezonabilă care să îi convina.

Eu personal va cam.dau dreptate dar situația este departe de a fi rezolvată doar din acest motiv pentru ca este un proces foarte sofisticat din punct de vedere juridic.
De regula, când dau dreptate oamenii castiga procesul dar exista multe necunoscute...

Înainte de inițierea unui proces avocatul trebuie să analizeze toate strategiile care pot fi utilizate la proces.Din păcate, si aceasta analiza de caz care constituie o.simulare de proces costa bani deoarece solicita intelectual avocatul.

Dacă va judecati la.pocneala doar asa ca sa incercati un proces veti pierde.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Se va încerca și la nivel european rezolvarea situației.
Am înțeles ca 11 state, printre care și România, au solicitat o rezolvare a problemei.
O sa ajungă cazul la.comisarul.european.

Singura problema ar fi aceea sa nu intre în faliment companiile aeriene.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat