Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... RECHEMARE DIN CONCEDIUL FARA PLATA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

RECHEMARE DIN CONCEDIUL FARA PLATA

Poate fi rechemata o persoana din concediul fara plata, tinand cont de conditiile actuale privind pandemia Covid-19? Mentionez ca este vorba de un medic care trebuie sa asigure garzi. Concediul fara plata de care beneficiaza a fost acordat inainte de declararea starii de urgenta.
Decretul 240/2020
art.54
Pe durata stării de urgență, în funcție de specificul activității și de nevoi, pentru personalul din sectorul public, angajatorul:
a) poate dispune unilateral întreruperea concediilor de odihnă , de odihnă suplimentare, fără plată, de studii și pentru formare profesională ale personalului angajat și reluarea activității;
....