Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Somaj tehnic pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Somaj tehnic pfa

Pote beneficia de șomaj tehnic ca urmare a pandmiei de corinavirus un pfa care nu are activitate în această perioadă dar este angajat cu normă întreagă la un alt angajator? Multumesc
Apolo123, utilizator
Nu. Cei cu pfa, așa cum reiese din art. XV al OUG 32/2020 pot beneficia de decontarea indemnizației de la Stat in suma fixa de 4,072 lei brut. Dacă persoana fizică are și un contract de muncă activ cu normă întreagă atunci pe PFA nu i se va mai da indemnizația. Dacă respectivul contract este part-time atunci PFA-ul va beneficia de indemnizație indiferent dacă contractul de muncă este activ/inactiv.