Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Beneficiari ai legii 19/2020 parintii
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Beneficiari ai legii 19/2020 parintii

Bună dimineața, știe cineva dacă după ridicarea stării de urgenta pe 15 mai 2020 părinții mai beneficiază de legea 19, in condițiile în care copii încep anul școlar abia la toamna în septembrie? Adică părintele se reîntoarce la serviciu din 18 mai 2020? Sau beneficiază de legea 19/2020 pana pe 12 iunie 2020 când se încheie anul scolar, sau și pe perioada vacantei de vara. Pana la reluare cursuri în septembrie? Angajatorul ma forțează sa ma întorc la serviciu. Mulțumesc.
ce se stie pana la ora asta, e ca trebuie sa gasiti solutii in familie in ce priveste copilul dupa incetarea straii de urgenta.,

Zilele libere acordate unuia dintre părinți, în situația suspendării cursurilor sau închiderii temporare a unităților de învățământ, sunt zilele lucrătoare până la încetarea stării de urgență, cu excepția zilelor lucrătoare din perioada vacanțelor școlare.
gi-jane2, moderator