avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Oug 30/18.03.2020
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Oug 30/18.03.2020

Pe perioada vacantei ce posibilitate are o familie monoparentala sa ramana acasa pentru a supraveghea copilul minor?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:16, 14 Mai 2020
In ideea ca, pe perioada starii de urgenta am beneficiat de zile libere pentru a supraveghea copilul, dar din iunie septembrie? Ce fac cu el scolile fiind inchise?

Anca Naty a scris:

Pe perioada vacantei ce posibilitate are o familie monoparentala sa ramana acasa pentru a supraveghea copilul minor?

Cica Parlamentul, in prima camera, a votat ca aceasta posiblitate sa fie valabila si pe perioada vacantei...
Asteptati si vedeti ce se va decide...

Ar mai fi varianta concediului de odihna, fara plata...
Ultima modificare: Miercuri, 13 Mai 2020
Ionut.ion, utilizator
Multumesc,
Stiu, tot astept, cica o deputata udmr a spus ca vacanta nu face parte din perioada .... acuma sa vedem.. concediu fara plata cat pot sa imi iau?

Ionut.ion a scris:

Cica Parlamentul, in prima camera, a votat ca aceasta posiblitate sa fie valabila si pe perioada vacantei...
Asteptati si vedeti ce se va decide...

Ar mai fi varianta concediului de odihna, fara plata...

Vedeti ce spune Regulamentul intern legat de asta...
Potrivit Proiectului de Lege privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, adoptat de Parlament :

Art.23
(1) Pe durata stării de alertă, prevederile Legii nr.19/2020 privind acordarea unor zile libere părinţilor pentru supravegherea copiilor,cu modificările și completările ulterioare,în situaţia închiderii temporare a unităţilor de învăţământ, se aplică până la finalizarea cursurilor anului școlar.
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Începerea la munca Alexandra10090 Alexandra10090 Copilu meu face 2 ani pe 10 august 2020 și eu ar trebui să incep pe 2 iunie ce trebuie să fac ? Incep munca sau mai stau acasa ca nu am cu cine sa las ... (vezi toată discuția)
Drepturi perioada pandemie clahomastreet clahomastreet buna ziua sunt angajata din data de 28.01.2010 la o clinica privata si sunt inca in perioada de proba., Aceasta fiind de 4 luni in cazul meu.Am o fetita de 6 ... (vezi toată discuția)