Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cass pfa.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cass pfa.

Buna ziua!

Un pfa cu venit f mic( nu imi apare pe declaratia unica ca trebuie sa platesc cass),deci nici nu pot beneficia de asigurare,nu?
Multumesc!
Ariana123, utilizator
Deci pe exemplul prezentat, nu sunteti obigata la plata cass si nici nu veti avea calitatea de asigurat. Puteti, daca doriti, sa completati in declaratia unica ca optati sa platiti suplimentar cass si sa fiti asigurata in 2020.
george-neagu, moderator
Multumesc frumos!
As mai avea o intrebare va rog.Am avut suspendat pfa-ul,acum 2 luni l-am redeschis.Daca acum doresc sa il suspend din nou sau chiar inchid de tot mai trebuie sa depun declaratia unica cu 0 pe 2020 pt ca a fost deschis aceste 2 luni?nu am avut niciun fel de activitate.
Multumesc frumos!