Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot cere dauna morale pentru calomnie?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot cere dauna morale pentru calomnie?

Dacă am dat in judecata pe cineva pentru ca in anul 2019 m a calomniat si am înregistrări audio video, pot castiga procesul ,având dreptul la a cere platirea unor daune morale?
infractiunea de calomnie nu mai exista in codul penal.
Dacă dovediți calomnia si ati deschis procesul civil în termenul legal puteti castiga.
Teoretic aveti sanse,depinde cum ati formulat acțiunea,ce probe administrati etc.Chiar și în caz de castig sa nu va așteptați la sume mari ca si daune morale .
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Teoretic aveti sanse,depinde cum ati formulat acțiunea,ce probe administrati etc.Chiar și în caz de castig sa nu va așteptați la sume mari ca si daune morale .

Multumesc

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Dacă dovediți calomnia si ati deschis procesul civil în termenul legal puteti castiga.

Multumesc