avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot cere dauna morale pentru calomnie?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot cere dauna morale pentru calomnie?

Dacă am dat in judecata pe cineva pentru ca in anul 2019 m a calomniat si am înregistrări audio video, pot castiga procesul ,având dreptul la a cere platirea unor daune morale?
Cel mai recent răspuns: GabrielFlorian11 , utilizator 12:40, 1 Mai 2020
infractiunea de calomnie nu mai exista in codul penal.
Dacă dovediți calomnia si ati deschis procesul civil în termenul legal puteti castiga.
Teoretic aveti sanse,depinde cum ati formulat acțiunea,ce probe administrati etc.Chiar și în caz de castig sa nu va așteptați la sume mari ca si daune morale .
Ultima modificare: Vineri, 1 Mai 2020
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Teoretic aveti sanse,depinde cum ati formulat acțiunea,ce probe administrati etc.Chiar și în caz de castig sa nu va așteptați la sume mari ca si daune morale .


Multumesc


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Dacă dovediți calomnia si ati deschis procesul civil în termenul legal puteti castiga.

Multumesc

Alte discuții în legătură

Pot da pe cineva in judecata pentru calomnie si jigniri? Curioasa01 Curioasa01 Sunt cadru didactic si o persoana din orasul in care locuiesc imi aduce jigniri si calomnii ( ca fac video chat, ca sunt betiva, ca sunt tarfa) ce sanse as ... (vezi toată discuția)
Lnsulta si calomnia octavianadon octavianadon astazi sunt considerate infractiuni?pot face obiectul unui proces penal (vezi toată discuția)
Pierdut recurs...dar merg pe civil io_io io_io Am pierdut recursul impotriva ordonantei procurorului cu SUP si amenzi adm. in dosar penal pentru amenintare cu moartea , calomnie si insulta. S-a invocat ... (vezi toată discuția)