Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot da pe cineva in judecata pentru calomnie si ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot da pe cineva in judecata pentru calomnie si jigniri?

Sunt cadru didactic si o persoana din orasul in care locuiesc imi aduce jigniri si calomnii ( ca fac video chat, ca sunt betiva, ca sunt tarfa) ce sanse as avea in instanta, ca pe baza unor martori si a mesajelor text sa castig procesul? Multumesc!
Curioasa01, utilizator
Accesul la justitie este garantat de Constitutie...sansele de a obtine ceva despagubiri...depinde cum puteti proba acuzatiile si de instanta...
Ionut.ion, utilizator
Sanse aveti foarte mari daca puteti face dovada celor povestite,utilizând drept probe mesajele primite,martori etc.Sumele primite drept daune morale nu vor fi mari sa va așteptați la câteva mii de lei cel mult.Trebuie dovedit ca a-ti fost afectată,cav-a fost adus un prejudiciu moral.
Trebuie să formulați o acțiune în răspundere civilă delictuală, solicitând repararea prejudiciului moral astfel cauzat!
Dacă puteți face dovada celor învederate, veți avea câștig de cauză, contractați servicii avocațiale!