Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pot sa vând online ca Pfa?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pot sa vând online ca Pfa?

Bună ziua,
Va rog sa ma ajutați cu răspunsul la următoarea intrebare:
Dacă deschid un Pfa pot vinde produse online (EX: sipca metalica).
Și dacă da care este procedura de vânzare online și procedura contabila?
Va mulțumesc!
Buna ziua,

Trebuie sa autorizati cod CAEN 4791 in principiu.

Codul CAEN 4791
Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet

Aceasta clasa include comertul cu amanuntul prin case de comenzi sau prin Internet, de exemplu: cumparatorul alege pe baza reclamelor, cataloagelor, informatiilor furnizate pe un website, a machetelor sau a altor mijloace de publicitate si face comanda prin posta, prin telefon sau pe Internet (de obicei prin mijloace speciale furnizate de un website). Produsele achizitionate pot fi descarcate direct de pe Internet, sau în cazul bunurilor materiale livrate clientului.

Aceasta clasa include:
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin comanda postala
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin Internet, pe baza de comanda
-vanzarea directa prin intermediul televiziunii, radio-ului sau telefonului
-licitatii cu amanuntul pe Internet

Depuneti Declaratia unica ptr impozit datorat, CAS, CASS.

Receptionati marfurile pe baza de NIR, le expediati firmei de curierat, emiteti facturi catre clienti,incasati contravaloarea facturilor prin intermediari.Nu sunteti obligat sa detineti casa de marcat, daca incasati prin intermediari.
Constantin Vera, Contabil