Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie mapn
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie mapn

Dacă ești pensionar anticipat parțial mapn, poți să te angajezi în alta tara europeana la firma privata?
Da.
Am auzit fel și fel de povesti ca ramai fără pensie....
Legea 223/2015
Art.76
(1) În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situații pentru care asigurarea este obligatorie, în condițiile legii, următoarele categorii de pensionari:

a) pensionarii militari care beneficiază de pensie de serviciu;

Art.15
Pensia de serviciu poate fi:
a) pentru limită de vârstă;
b) anticipată;
c) anticipată parțială.