Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare societate SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare societate SRL

Buna ziua. In data de 10.03.2020 am depus actiune in instanta pentru dizolvare SRL pe motiv de expirare durata de functionare, eu fiind asociat unic in societate. Datorita situatiei de urgenta acest dosar probabil se va solutiona peste foarte multe luni de acum incolo. Deoarece nu exista niciun motiv de rezolvare nefavorabila vreau sa stiu daca este vreo actiune prin care pot urgenta rezolvarea. Solicit acest lucru deoarece mai sunt intr-un SRL impreuna cu un asociat care vrea sa iasa din societate prin cesionarea partilor catre mine,dar nu se poate pentru ca astfel eu devin asociat unic si mai sunt asociat unic in SRL-ul din instanta/dizolvare in curs. Cum se poate rezolva aceasta problema ?
Dizolvarea o puteți face la Registrul Comerțului, dar și acolo o să dureze. Se poate face dizolvarea și lichidarea simultană, fără numire de lichidator.
Buna ziua. La Registrul Comertului nu se poate face deoarece motivul dizolvarii este expirarea duratei de functionare (respectiv au trecut 3 ani de la cei 25 ani din statut,practic este vorba de un SRL care nu a functionat niciodata). Datorita acestui motiv am fost trimis/(respins) de ORC sa fac dizolvarea prin instanta de judecata,respectiv TMB. asa este procedura indicata de ei.Si astfel am intrat in aceasta situatie.
Asta înseamnă că cei de la Registrul Comerțului au formulat acțiunea de dizolvare la Tribunal ?

gyandy a scris:

Buna ziua. La Registrul Comertului nu se poate face deoarece motivul dizolvarii este expirarea duratei de functionare (respectiv au trecut 3 ani de la cei 25 ani din statut,practic este vorba de un SRL care nu a functionat niciodata). Datorita acestui motiv am fost trimis/(respins) de ORC sa fac dizolvarea prin instanta de judecata,respectiv TMB. asa este procedura indicata de ei.Si astfel am intrat in aceasta situatie.

NU. Eu am formulat actiunea de dizolvare la TMB pe 10.03.2020 dupa ce am primit raspuns de la ORC ca nu fac ei dizolvarea deoarece am durata de functionare expirata de 3 ani,din 2017 si au spus ca nu ei ci eu trebuie sa cer in instanta dizolvarea si cu hotararea primita ma reintorc la ei.
Ok, nu cred că va dura mai mult de un termen de judecată. Important este ca instanța să stabilească cât ma repede un termen în ședință publică.