Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare societate comerciala (SRL)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare societate comerciala (SRL)

Buna zua
In anul 1992 eu am infiintat o societate comerciala tip SRL cu asociat unic,inregistrata la ORC Bucuresti. Durata de functionare a societatii este de 25 ani,care au expirat in 2017. Eu nu am avut absolut nici o activitate pe aceasta societate. Acum vreau sa dizolv aceasta societate pe motiv de expirare a duratei sale,eu crezand ca acest lucru se face automat de catre ORC,dar se pare ca nu este asa. Cum sa procedez ? Ma adresez ORC sau instantei de judecata sau se considera dizolvata automat prin efectul legii 31 ? Multumesc
Dacă nu are datorii la stat, puteți să faceți o decizie de asociat unic referitoare la dizolvarea și lichidarea simultană a societății, fără numire de livhidator. După trecerea unui termen de 30 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial a deciziei, se poate cere radierea societății, cu depunerea raportului de lichidare, cu actele originale ale firmei și cu dovada că nu aveți datorii la stat.
Toate operațiunile le faceți la Oficiul Registrul Comerțului.
OK.multumesc. Deci nu fac actiune in instanta ? cei de la ORC au spus ca fiind depasit termenul de 25 ani de functionare,ei nu fac ci se face prin instanta ?! si apoi vin cu hotararea instantei la ei....
Dizolvarea la încheierea duratei de existență a firmei operează de plin drept, iar Registrul ar trebui să opereze radierea. Interesantă chestiunea. Cum găsesc un răspuns clar o să postez..
Multumesc.Cu respect