Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata online pentru o frizerie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata online pentru o frizerie

Buna ziua,

Daca o frizerie vrea sa introduca plata online cu cardul pentru clientii care se programeaza, cum se procedeaza cu contabilitatea? Se mai scoate bon fiscal sau se ofera factura clientului?

Multumesc
Buna ziua,

Pentru plata cu cardul prin POS ul instalat in frizerie, emiteti bon fiscal.La fel pentrul platile cash.Pentr plata online din alta locatie, nu emiteti, platile se regasesc pe extras.
Factura emiteti ptr persoane fizice, la cerere, in toate cazurile.
Multumesc pentru raspuns!
Deci nu este obligatoriu sa se emita nici factura? Doar daca cere clientul?
Si cum se pot justifica incasarile in cazul unui control? Pentru ca pe extrasul de cont nu apare incasarea de la clientul respectiv, ci vor intra sumele colectate timp de doua saptamani, iar cel care vireaza banii in contul frizeriei este procesatorul de plata (PayU in cazul acesta).
Asa este, cel mai bine emiteti facturi pe numele fiecarei persoane.