Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice de corectie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice de corectie

Bună ziua, am urmărit, în mare parte , discuţiile pe tema indicelui de corecţie şi am înţeles, cum credeam şi eu, că se înmulţeşte indicele anului respectiv cu punctajul mediu anual obţinut. Dar, ieri am primit decizia şi nu înţeleg ce calcul au făcut: am punctajul mediu anual 1,32772 , nr. total puncte 4492137 şi am ieşit la limită de vărstă în sept. 2012, după pensia de invaliditate. În decizie apare un punctaj de 1,51772 din care "aferent indicelui de corecţie 0,18950" şi Indfice de corecţie 1,17. Deci punctajul final este suma punctajului iniţial, 1,32772 plus 0,18950, de unde au scos acest "aferent indicelui de corecţie" nu-mi dau seama. Vă rog, dacă puteţi să mă lămuriţi! Mulţumesc.
Postati toate datele din decizia din 2012 de trecere la limita de varsta de la punctul "G".
G.Puncte realizate 1. Nr total de puncte realizate 3772076 2.Punctajul mediu anual 1,11490. A urmat adăugarea unor perioade lucrate netrecute în cartea de muncă, o altă decizie, în oct 2014, în care G. 1. Număr total de puncte realizate o,87566 (corespunzătoare recalculării solicitate). 2. Punctajul mediu anual 1,32722 din care pentru stagiul adăugat 0,02588. Mulţumesc frumos.
Mihai Ch., utilizator
Totul este in regula.
La punctajul mediu anual de 1,11490 se aplica indicele de 1,17.
1,11490x17%=0,18953 punctaj mediu anual aferent indicelui de corectie.
Mulţumesc mult, aveţi dreptate!
Mihai Ch.
Am dorit sa va contactez pe privat , nu am reusit , o intrebare legat de clcul cu indicele de corectie
Sunteti din Bucuresti ? daca da , de ce casa de pensii apartineti
Multumesc