Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Protejare venituri in caz de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Protejare venituri in caz de divort

Buna seara,
As dori sa ma informez care sunt modalitatile de a-mi proteja veniturile in caz de divort. Mentionez ca am 3 locuri de munca, iar sotul meu a cheltuit veniturile sale in cvasitotalitate pe ascuns in ultimii 7 ani prin diferite scheme. Cum pot sa imi protejez veniturile in eventualitatea unui divort? Cu atat mai mult ca este si un copil de 11 ani implicat.
Va multumesc
Partaj judiciar
În cazul partajului judiciar este necesar să fie făcută o cerere de chemare în judecată. Cei doi soți vor avea fiecare nevoie de avocat. Vor fi luate în considerare probe, ca de exemplu extrasele bancare, contractele.
Bunurile se vor împărți proporțional cu cota-parte a fiecăruia dintre cei doi. În cazul unui bun care nu se poate împărți, el rămâne în întregime la unul dintre soți, care îi va oferi celuilalt suma de bani care i se cuvine de pe urma lui. Există și varianta când acel bun poate fi vândut, astfel încât banii să poată fi împărțiți între cei doi.

Partaj bunuri comune

Ceea ce trebuie știut este că partajul are loc doar în regimul comunității legale de bunuri. Dacă atunci când s-au căsătorit soții au realizat un contract prenupțial (în termeni juridici cunoscut sub numele de convenție matrimonială) și au optat pentru regimul matrimonial al separației de bunuri, înseamnă că fiecare dintre cei doi este proprietar asupra bunurilor dobândite în timpul căsătoriei, caz în care nu mai este nevoie de procesul de partaj.

În mod obișnuit, căsătoria are loc sub regimul matrimonial al comunității legale, iar în caz de divorț, lucrurile dobândite în timpul căsătoriei se împart.

De știut este și faptul că cei doi soți care s-au căsătorit sub regimul comunității legale pot opta inclusiv în timpul căsniciei pentru modificarea regimului matrimonial, putând să opteze pentru regimul separației de bunuri sau regimul comunității convenționale (au libertatea ce bunuri să fie comune și care nu, indiferent de momentul de achiziție, înainte sau după căsătorie).

De asemenea, inclusiv partajul poate fi făcut în timpul căsătoriei, fără a trebui schimbat regimul matrimonial.

Partajul poate avea loc atunci când soții hotărăsc, nu este obligatoriu să se desfășoare exact la momentul divorțului. Poate avea loc atât în timpul căsătoriei, cât și la o perioadă de timp după acțiunea de divorț.

Bunurile obținute înaintea căsătoriei nu se împart

Trebuie știut că bunurile pe care cei doi le-au obținut înainte de a se căsători nu fac obiectul partajului. Așa cum sunt precizate în Codul Civil, ele sunt:

bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
bunurile de uz personal;
bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;
drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;
indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soți;
bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora; (dacă s-a achiziționat un bun în timpul căsătoriei cu banii obținuți din vânzarea unui bun propriu, atunci acesta nu se împarte);
Florin Cornea , Consilier juridic
Doamna, mergeti sa discutati cu un avocat, pentru ca lucrurile nu sunt atat de simpliste. Este corect faptul ca la partaj se impart toate bunurile si datoriile existente in patrimoniul sotilor, este adevarat ca se prezuma o contributie egala a sotilor, dar la fel de adevarat este ca acea prezumtie poate fi rasturnata prin dovedirea unor cote diferite de contributie.
Pe de alta parte, orice sfat sa va ascundeti banii trimitandu-i unor alte persoane nu va ajuta, e ilegal si miroase a limita penala. Si costa. Si poate fi aflat si intorsi banii in patrimoniul sotilor.
Totusi, legea nu e asa de stramba. Daca la partaj veniti cu extrasele de cont de salariu si aveti de impartit bani, sunt foarte mari sanse sa vi se atribuie dv,. Pentru ca la obtinerea contului de salariu contributia dv. e de 100%. E atat de simplu: cont salariu, logica.
Asta unu. Mai e si partea de timbrare a partajului pe care sotul va trebui sa o faca la valoarea conturilor. Si avocatul. Si dovezi ca ar avea si el bani acolo. Si... si daca discutati si cu un avocat care nu e musai orientat spre litigii lungi si inutile, poate totusi il va face pe sot sa inteleaga ca va cheltui multi bani pentru nimic.
De aceea, mergeti sa ascultati cateva opinii juridice, dupa ce le prezentati in amanunt situatia bunurilor.
Nu-i nimic nelegal sa puna bani pe numele copilului dar contul va intra oricum la bunuri comune ce intra in partaj.De aceea e atit de indicat contractul prenuptial chiar daca este o institutie juridica noua in dreptul romanesc.

Liliana Gradinaru a scris:

Doamna, mergeti sa discutati cu un avocat, pentru ca lucrurile nu sunt atat de simpliste. Este corect faptul ca la partaj se impart toate bunurile si datoriile existente in patrimoniul sotilor, este adevarat ca se prezuma o contributie egala a sotilor, dar la fel de adevarat este ca acea prezumtie poate fi rasturnata prin dovedirea unor cote diferite de contributie.
Pe de alta parte, orice sfat sa va ascundeti banii trimitandu-i unor alte persoane nu va ajuta, e ilegal si miroase a limita penala. Si costa. Si poate fi aflat si intorsi banii in patrimoniul sotilor.
Totusi, legea nu e asa de stramba. Daca la partaj veniti cu extrasele de cont de salariu si aveti de impartit bani, sunt foarte mari sanse sa vi se atribuie dv,. Pentru ca la obtinerea contului de salariu contributia dv. e de 100%. E atat de simplu: cont salariu, logica.
Asta unu. Mai e si partea de timbrare a partajului pe care sotul va trebui sa o faca la valoarea conturilor. Si avocatul. Si dovezi ca ar avea si el bani acolo. Si... si daca discutati si cu un avocat care nu e musai orientat spre litigii lungi si inutile, poate totusi il va face pe sot sa inteleaga ca va cheltui multi bani pentru nimic.
De aceea, mergeti sa ascultati cateva opinii juridice, dupa ce le prezentati in amanunt situatia bunurilor.

Faceti un drum la notarul public si cereti un act de lichidare a comunitatii de bunuri intre soti cu precizarea ca
în timpul căsătoriei regimul matrimonial poate fi modificat, însă doar în condițiile art. 369-372 noul C. civ
Buna ziua,

Este legala optiunea dumneavoastra de a vira anumite sume de bani, in contul bancar al copilului dumneavoastra.

Veniturile realizate de soti sunt comune.

Veniturile din muncă, sumele de bani cuvenite cu titlu de pensie în cadrul asigurărilor sociale și altele asemenea, precum și veniturile cuvenite în temeiul unui drept de proprietate intelectuală sunt bunuri comune, indiferent de data dobândirii lor, însă numai în cazul în care creanța privind încasarea lor devine scadentă în timpul comunității.
(art. 341 din Codul civil ).

O zi frumoasa,

av.Stoica Ioana
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat