Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cont de garantie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cont de garantie

Buna ziua,
Firma x se asociatza cu o alta firma Y pentru un ctr de prestari servicii ,este vb de o situatie de lucrari .
Firma x isi i-a banii de la primarie pt lucrare si si-a deschis cont de garantie la trezorerie.
Firma Y in urma unor discutii fara rezultat vrea s a-si deschisa si ea un cont de garantie si sa-i viram banii .
Eu m-am interesat si am inteles ca ptr un contract nu se poate deschide un al doilea cont de garantie.
Contul de garantie al firmei X este blocat de primarie pana la terminarea lucrarii.
Cum pot eu sa-i virez banii daca am contul blocat s-au spuneti mi dvs ce ar trebui sa fac..

george-neagu, moderator
Trebuie sa vedeti clar ce e trecut in contactul pe care dumneavoastra firma X ca prestator il aveti cu beneficiarul, adica cu primaria. Presupun ca cealalta firma Y nu are treaba decat cu firma X (printr-un contract). in care trebuia sa se treaca si astfel de situatii, si nu si cu primaria ca beneficiar. Contul de garantie nu cuprinde toata valoarea facturii (a lucrarii) pe care beneficiarul o plateste executantului. Deci din diferent puteti plati firmei Y, daca in contractul de asociere cu ea nu aveti trecut ceva referitor la suportarea in comun a acelei garantii.
multumesc
De regula, prin contractele de asociere încheiate de operatorii economici care participa la o procedura de achiziție publica, se stabilește cine este liderul asocierii, acesta având calitatea de semnatar al contractului de achiziție publica și reprezentant in fata instituției publice. Astfel, garanția va rămână blocată in contul Liderului.

Posibil sa va referiți la o plata directa către firma care nu deține calitatea de lider, aspect care poate fi solicitat Autorității publice, însă, in aceleasi condiții ca și plata Care va este făcută dumneavoastră, cu reținerea garanției.

Trebuie analizat contractul de asociere și analizate posibilitățile, plata directa sau cont escrow.