avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Persoane inscrise la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Persoane inscrise la intretinere

Administratia ma ameninta ca o sa imi treaca copii la intretinere desi ei nu locuiesc cu mine. Ma puteti ajuta cu un articol de lege care sa prevada ca nu au voie sa faca astfel de abuzuri? Multumesc anticipat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 18:54, 12 Mai 2020
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este simplu.
Cititi Legea nr. 196 / 2018 - privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari şi administrarea condominiilor - si va lamuriti.
Secţiunea a 3-a
Repartizarea cheltuielilor pe număr de persoane care locuiesc sau desfăşoară
activităţi în proprietăţi individuale
Articolul 82, alin 1-5.

Chetiunea este ca si noi proprietarii trebuie sa fim seriosi in relatiile cu as. prop. si mai ales cu vecinii nostri.
Nu ne-ati spus, din ce cauza sunt suspiciuni ca copii dvs. ar locui in aceeasi locuinta cu dvs. Este ceva adevar sau...
Succes!
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform disp L nr 196/2018 se inregistreaza in evidenta de calcul cote lunare de intretinere,persoanele care domiciliaza provizoriu minimum 15 zile /luna sau definitiv in condominiu
Copii locuiesc din luna martie la bunici din cand a inceput situatia cu covid 19. Pana acum as de proprietari nu a intervenit ca toti locatarii sa isi treaca copii, a fost o intelegere tacita. Acum s au razgandit, vor sa ii treaca dar ai mei nu sunt si nici nu se intorc curand.

Adam Grecu a scris:

Este simplu.
Cititi Legea nr. 196 / 2018 - privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari şi administrarea condominiilor - si va lamuriti.
Secţiunea a 3-a
Repartizarea cheltuielilor pe număr de persoane care locuiesc sau desfăşoară
activităţi în proprietăţi individuale
Articolul 82, alin 1-5.

Chetiunea este ca si noi proprietarii trebuie sa fim seriosi in relatiile cu as. prop. si mai ales cu vecinii nostri.
Nu ne-ati spus, din ce cauza sunt suspiciuni ca copii dvs. ar locui in aceeasi locuinta cu dvs. Este ceva adevar sau...
Succes!

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamna,
1. Nu trebuie sa mai citati mesajele primite. Daca totusi, doriti sa faceti referire la ceva anume, citati doar acel pasaj. Sper ca ati inteles.
2. In mod normal, ca "asociatia" sa va scada nr. de persoane (copii), de la calculul cheltuielilor pe persoana, dvs. proprietarii trebuie sa notificati asociatia de proprietari. Cred ca inca nu este prea tarziu sa faceti acest lucru pentru lunile aprilie si mai 2020.
Solicitarea se face in cel mai simplu mod:

Catre asociatia...
Subsemnatul ..., domiciliat in ..., membru al as. prop...., va anunt prin prezenta ca incepand cu data de ..., copii nostri - doua... persoane, nu vor locui cu noi - (probleme de coranavirus).
In acest sens, avem rugamintea sa ne scadeti de la plata cheltuielilor de intretinere pe persoana pe lunile ..., conform prev. L 196/2018, art. 82.

Data.... Semnatura........

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bebelusi pana la vârsta de 3 ani nu se adauga la intretinere Costache carmen Costache carmen Bună ziua eu știu ca, bebelusi pana la vârsta de 3 ani nu se adauga la intretinere. Eu m-am mutat de curand si administratorul imi spune ca trebuie sa bag ... (vezi toată discuția)
Buna ziua 1. persoanele care sunt proprietari de apartament și ... cerb cerb Buna ziua 1. Persoanele care sunt proprietari de apartament și locuiesc 5-10 zile in apartament pot fi luați în considerare că număr de persoane la ... (vezi toată discuția)