Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare suspendare cim in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare suspendare cim in revisal

Buna ziua.Salariatul X.are suspendat CIM somaj tehnic,in Revisal apare 01.05.2020-15.05.2020. In data de 15 .05.2020 se doreste sa inceapa activitatea.Va rog sa ma lamuriti in Revisal in ce zi se opereaza incetarea suspendarii cim?La data incetare suspendare ce data se trece 14 mai sau 15 mai?
Va multumesc !
Alis07, utilizator
Presupun ca dorinta de incepere a activitatii este a angajatorului, avand in vedere ca suspendarea CIM pentru intrare in somaj tehnic s-a facut unilateral prin vointa angajatorului nu a salariatului :)...
Ar trebui sa incheiati o decizie de incetare a suspendarii CIM si sa o comunicati in timp util salariatului pentru ca acesta sa se prezinte la munca cu o zi inainte de data stabilita initial...In revisal trebuie transmisa cel tarziu cu o zi inainte de revenirea la munca (cel tarziu in 14.05.2020); de asemenea cred ca ar trebui sa modificati intai perioada initiala de suspendare (pana la 14.05.2020 in loc de 15.05.2020) si apoi incetata suspendarea cu 15.05.2020 asa incat sa rezulte ca 15.05.2020 este prima zi de munca.
data incetare suspendare = 14.05.2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Este adevarat ca angajatorul a hotarat reluarea activitatii din data de 15 mai.Dar aveam nelamuriri cu privire la data incetare suspendare ,Va multumesc frumos !