Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... OUG 11 - retroactivitate?!
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

OUG 11 - retroactivitate?!

Buna ziua. Am o curiozitate sau mai bine spus, o neclaritate in legatura cu personalul navigant care a fost trimis in izolare la domiciliu, in ordonanta trecuta, In ordonanta actuala, acestia nu mai sunt nevoiti sa se izoleze la domiciliu, dar DSP spune ca ordonanta nu se aplica retroactiv. Cei ce mai au inca de stat in izolare raman acasa in continuare iar cei ce vin din voiaj nu mai sunt nevoiti sa se izoleze.
De ce nu se aplica ordonanta retroactiv?
Ordonanta este tot o lege?
Fiindcă principiul de drept în materie civilă e cel al neretroactivității legii civile, ea se aplică doar pentru viitor. Ordonanța e normă legală și până la aprobarea ori respingerea ei prin Lege, ea se aplică, deci e tot lege!