Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Neplătitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Neplătitor TVA

Bună ziua,
Am deschis de o luna un magazin alimentar, nu sunt plătitor de TVA dar, vânzările sunt mai mari decât ma așteptam și vreau sa știu exact care este plafonul peste care nu pot depăși ca să nu devin plătitor de TVA. În categoria venituri se adună si vânzarea țigărilor?
Va mulțumesc!
Potrivit Codului fiscal, persoana impozabila stabilita in Romania a carei cifra de afaceri anuala, declarata sau realizata, este inferioara plafonului de 88.500 de euro, al carui echivalent in lei se stabileste la cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data aderarii si se rotunjeste la urmatoarea mie, respectiv 300.000 de lei, poate aplica scutirea de TVA (regim special de scutire).