Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inchidere filiala firma-implicatii angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inchidere filiala firma-implicatii angajat

Buna ziua.
Lucrez la o firma multinationatioanala care are o filiala si in Romania.
Firma din informatiile mele doreste sa inchida filiala din Romania.
Doresc sa stiu care sunt implicatiile pentru angajat si ce poate obtine material in baza desfintarii pozitiei sau a concedierii colective.Multumesc.
Daca se doreste sa inchida filiala din Romania, atunci urmeaza concedierea salariatilor

Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.
In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens..
Ce compensatii sunt prevazute de lege in acest caz?
Nu sunt prevazute compensatii in contractul individual de munca.Daca nu semnez ce se poate intampla in acest caz?
Reiterez : Acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

Legislatie cu numarul de salarii compensatorii nu exista .

Concedierea are efecte si fara semnatura dvs ... angajatorul doar va comunica decizia pe care o puteti contesta in instanta sau nu.
Cornel Vasile, Consilier juridic