avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inchidere filiala firma-implicatii angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inchidere filiala firma-implicatii angajat

Buna ziua.
Lucrez la o firma multinationatioanala care are o filiala si in Romania.
Firma din informatiile mele doreste sa inchida filiala din Romania.
Doresc sa stiu care sunt implicatiile pentru angajat si ce poate obtine material in baza desfintarii pozitiei sau a concedierii colective.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:53, 14 Mai 2020
Daca se doreste sa inchida filiala din Romania, atunci urmeaza concedierea salariatilor

Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.
In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens..
Ce compensatii sunt prevazute de lege in acest caz?
Nu sunt prevazute compensatii in contractul individual de munca.Daca nu semnez ce se poate intampla in acest caz?
Reiterez : Acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

Legislatie cu numarul de salarii compensatorii nu exista .

Concedierea are efecte si fara semnatura dvs ... angajatorul doar va comunica decizia pe care o puteti contesta in instanta sau nu.
Ultima modificare: Joi, 14 Mai 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concedierea art 65 aliniatul 1 desființarea locului de muncă AdevarulALways AdevarulALways Buna ziua, Am lucrat mai bine de 7 ani intr-o firma in Arad. Acum pe fundalul crizei CoVID19, angajatorul mi-a comunicat in scris ca ma concediaza pe baza ... (vezi toată discuția)
Intrebare - despagubire AbcRo AbcRo Salut (scuze pentru nivel de limba romana mea). Lucrez de un an în compania actuală. În România de aproape 5 ani. Am fost informat că din cauza ... (vezi toată discuția)
Drepturi gabitag gabitag Ce drepturi are un angajat cand societatea la care lucreaza a intrat in insolventa? Va multumesc pentru raspuns! (vezi toată discuția)