Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Tribunalul Bucuresti/ unde taxa de timbru ?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Tribunalul Bucuresti/ unde taxa de timbru ?

Salut,

Dosarul este la Tribunalul Bucuresti, reclamanta are sediul in alt oras; unde pot sa platesc taxa de timbru in Bucuresti? La ceva taxe locale? Si daca da, la ce sector si unde? Stiu ca s-a schimbat parca locul de plata al taxei de timbru

Multumesc!
Dupa noua modificarea a legii taxelor de timbru..nerespectata de multa instante pana la aceasta data, taxa de timbru se plateste la sediul fiscal al debitorului taxei :
TAXELE JUDICIARE DE TIMBRU SE ACHITÃ ÎN FUNCŢIE DE SECTORUL DE DOMICILIU AL PLÃTITORULUI, LA CEC/ PRIN MANDAT POªTAL/ ORDIN DE PLATÃ SAU ON-LINE, pentru instanţele din circumscripţia Tribunalului Bucureşti, astfel:

Sectorul de domiciliu al plătitorului
Cont IBAN
Beneficiar Locaţii care încasează

Sector 1 RO79TREZ70121070203XXXXX
deschis la Trezoreria Sector 1
Cod fiscal 12293095 Primăria Sector 1
DITL sector 1

Sector 2 RO04TREZ70221070203XXXXX
deschis la Trezoreria Sector 2
Cod fiscal 13811802 Primăria Sector 2
Oficii Poştale

Sector 3 RO26TREZ70321070203XXXXX
deschis la Trezoreria Sector 3
Cod fiscal 4420465 Primăria Sector 3
CEC sector 3

Sector 4 RO48TREZ70421070203XXXXX
deschis la Trezoreria Sector 4
Cod fiscal 4316422 Primăria Sector 4
CEC sector 4

Sector 5
RO70TREZ70521070203XXXXX deschis la Trezoreria Sector 5
Cod fiscal 4433953
Primăria Sector 5 CEC Agenţia Victoria
CEC Agenţia Iatropol-Cotroceni
Sector 6 RO92TREZ70621070203XXXXX deschis la Trezoreria Sector 6
Cod fiscal 12380248 Primăria Sector 6
DITL sector 6
Judeţul Ilfov Taxele se achită la Primăria oraşului sau comunei unde domiciliază plătitorul.

Potrivit art.19 din Legea nr.146/1997 privind taxele judiciare de timbru, astfel cum a fost modificat prin Legea nr.276/2009, taxele judiciare de timbru, precum şi sumele provenite din impozitele încasate din onorariile avocaţilor, ale notarilor publici şi ale executorilor judecătoreşti se plătesc în numerar, prin virament sau în sistem on-line, în contul bugetului local al unităţii administrativ-teritoriale în a cărei rază îşi are domiciliul sau, după caz, sediul fiscal debitorul.

Puteti verifica pe site-ul Tribunalului Bucuresti : [ link extern ]
Bun, si totusi daca eu nu am sediul in Bucuresti si dosarul il depun la Tribunalul Bucuresti, unde in Bucuresti pot sa platesc taxa de timbru? La orice directie locala de taxe si impozite de la orice sector ?
La CECul din incinta tribunalului. Dureaza vreo jumatate de ora statul la coada.
Nu ati inteles. Platiti taxa la sediul dvs....dvs sunteti debitorul taxei......Nu se plateste la sediul debitorului din dosar..cu la sediul celui care trebuie sa achite taxe...indiferent daca se judeca in alt oras decat sediu social.
Este adevarat ca multe instante nu aplica aceasta prevedere legala...insa este cat se poate de legala plata efectuata la sediul dvs social.
Puteti si suna la Tribunal la arhiva si o sa vedeti ca asta va vor spune, intrucat Tribunalul Bucuresti este una dintre instantele care au inteles modificarea legii taxelor de timbru.
Pai da, si asta nu se poate face si la CEC? Sau la alta banca, dar asta e cea mai la indemana. Nu inteleg de ce anume vrea musai in Bucuresti sa plateasca, dar asta e.